Füsun SARP NEBİL

turk-internet.com Kurucusu

1957 Bakırköy, İstanbul doğumlu. Evli, 2 çocuk sahibi.

Kimya Mühendisliği alanın BS ve Nükleer Mühendis’lik Alanında MSc Aldı.

1982-1986 arasında uçucu hostes olarak THY’de çalıştı. Aynı dönemde Hostesler Cemiyeti TASSA’nın
Genel Sekreterliğini yaptı.

Nasaş Alüminyum Fabrikasında (AEH), Satış ve Pazarlama Departmanında Koordinasyon Şefi olarak, bölümlere veri analizi sağlamak görevi ile çalıştı.

1989-1997 arasında 21 şirketi bulunan ve Kimya firması ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 80ci sırada yer alan Alemdar Holding şirketinde 9 ay Genel Koordinatör, 5 yıl Bilgi İşlem Direktörü ve 1,5 yıl Genel Koordinatör yardımcısı olarak şirketin “reengineering” çalışmasını gerçekleştirdi. Bütçele departmanını kurdu.

1997-1998 arasında ortağı ve Genel Müdürü olduğu Türkiye’nin ilk İnternet Servis Sağlayıcısı firması Alnet’i, Alemdar Holding altında kurdu.

1999’dan itibaren İntervizyon Elektronik Haberleşme firmasında, başta turk-internet.com olmak üzere çeşitli yayınları yönetmektedir. Avea kurumsal bayisi olarak kurduğu Sane İletişim Ltd. (Sane= SArp NEbil) firmasında, 6 aylık bayilik tecrübesinden sonra, iletişim (PR, Reklam) ve teknoloji konularında danışmanlık işleri yürütmektedir.

1998-2013 arasında Ulaştırma Bakanlığı İnternet Üst Kurulu üyeliği üstlenmiştir. Bu dönemde çeşitli hükümet komitelerinde (e-Devlet İcra Kurulu, Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Çalışmaları, Bilişim Şurası vs.. yer almıştır.) 2009’dan bu yana Tüm İnternet derneği (TİD) başkanlığını yürütmektedir.

Birleşmiş Milletler UNECE tarafından 2001 yılında Türkiye’den seçilen 9 başarılı kadın girişimci arasında yer almıştır.

2011-2015 arasında Venedik’te gerçekleştirilen Eutelsat Avrupa TV ödülleri Jüri Üyesi olarak görev almıştır.

turk-internet.com dışında T24.com, Journo.com gibi çeşitli internet yayınlarında, ve EMO, Güncel Hukuk gibi çeşitli dergilerde teknoloji yazıları yayınlanmaktadır.

2018 yılından yayınlanan Bitcoin ve Kripto Paralar isimli bir kitabı bulunuyor. https://www.dr.com.tr/Yazar/fusun-sarp-nebil/s=10022217

Daha detaylı bilgi için https://wiki-turk.com/fusun-sarp-nebil/